Efektywna nauka!

BONUSOWY MATERIAŁ DO – 5 ZASAD EFEKTYWNEJ NAUKI

Nieważne czy jesteś studentem, uczniem szkoły średniej czy masz inny powód do nauki… czasami brakuje motywacji [filmik dla Ciebie].
Jednak brak motywacji bardzo często wynika ze złej metody uczenia się – bo po prostu nic nie wchodzi.
W tym wpisie postaram się pomóc i dać Ci TRZY proste wskazówki na efektywniejsze uczenie się.

#1 Czas i częstotliwość – ta wskazówka nie jest wskazówka dla maratończyków którzy muszą nauczyć się danego materiału NA WCZORAJ.
Musimy tutaj przyjąć przypadek osoby która ma przynajmniej tydzień czasu na naukę.

Proponuję rozbić sobie sesje nauczania na poranne i wieczorne/popołudniowe. Tak nawet jak rano idziesz do szkoły/pracy.

Wbrew pozorom nie musisz poświęcać godzin na naukę aby było to efektywne. Czasami nawet starczy 15-25 minut czytania dobrze zorganizowanych materiałów i notatek – o tym wspomnę w następnych punktach.

Staraj się też nie uczyć jednego tematu dłużej niż 45-60 minut bez żadnej przerwy. Proponuję 15-20 minut przerwy co każde 60 minut nauki.

Podsumowując warto podzielić sobie naukę na 2 a nawet 3 sesje. Dwie krótkie i jedna dłuższa.

#2 Przygotuj sobie karty naukowe – może brzmi to jakoś “naukowo” ale chodzi w tym o to abyś przygotował sobie karty/karteczki które w jednym zdaniem wyjaśniają pewne hasło lub zagadnienie.

PRZYKŁAD osoby która uczy się na Trenera Personalnego.

KARTECZKA #1
TRENING PLYOMETRYCZNY
…to rodzaj treningu nastawiony na poprawę szybkości i mocy ruchów oraz poprawę funkcji układu nerwowego głównie pod kątem poprawy szybkości reakcji mięśni.

KARTECZKA #2
MIĘŚNIE GŁĘBOKIE BRZUCHA
………………………….

KARTECZKA #3
HIPERTROFIA MIĘŚNIOWA
……………………….

Możesz stworzyć nawet sto takich karteczek a sam proces tworzenia będzie sam w sobie rodzajem nauki i utrwalania sobie pewnych haseł i tematów.

#3 FILM DOKUMENTALNY – w wielu przypadkach jesteśmy wstanie znaleźć dobry film dokumentalny. Oczywiście w przypadku sprawdzianu z matmy będziemy mieli mały problem z znalezieniem odpowiedniego filmu. No…. chyba że znajdziemy film o Pitagorasie…

Wspominam o filmie dokumentalnych lub materiałach audio-wideo dlatego, że czasami jest to dobra alternatywa i sposób na małą przerwę od książek. Nawet jeżeli nie będzie w tym 100% informacji potrzebnych do zdania sprawdzianu to na pewno Twój mózg troszkę odpocznie.
OCZYWIŚCIE TYLKO JEŻELI FAKTYCZNIE POŚWIĘCASZ CZAS NA NAUKĘ!

Pewnie chcesz więcej? – już jestem na etapie tworzenia obszernego materiału i filmiku na temat 5 efektywnych sposób na uczenie się.
TEN FILMIK JEST JUŻ GOTOWY

Podcasty

Posłuchaj interesujących konwersacji z osobami specjalizującymi się w różnych dziedzinach.

PATRONITE

Zobacz mój kanał na patronite.

BLOG

Wiedza i doświadczenie

STREFA PODCAST

19 lipca 2019

Podcast z trenerem personalnym i terapeutą Black Rol - Dawidem Mieczykowskim

Przejdź

4 KSIĄŻKI NA 2019 r

21 maja 2019

Przejdź

Efektywna nauka!

24 lutego 2019

Nieważne czy jesteś studentem, uczniem szkoły średniej czy masz inny powód do nauki... czasami brakuje motywacji. Jednak brak motywacji bardzo często wynika ze złej metody uczenia się - bo po prostu nic nie wchodzi. W tym wpisie postaram się pomóc i dać Ci TRZY proste wskazówki na efektywniejsze uczenie się.

Przejdź

MASZ DOŚĆ BRAKU KASY? – Co zrobić aby to zmienić?

8 lutego 2019

Jak to się mówi – pierwszym krokiem do walki a alkoholizmem jest uświadomienie sobie, że ma się z tym problem. Oczywiście nie sugeruję, że możesz mieć problem z alkoholizmem ale jest to bardzo dobra analogia do sytuacji finansowej. Możemy wciąż Tomka i Piotra. Oboje zarabiają 3000 zł miesięcznie. Jednak Tomek jest w o wiele gorszej sytuacji finansowej niż Piotr.

Przejdź

YOUTUBE

VLOG