Jak wybrać dobrego lekarza lub fizjoterapeutę?

Zawsze polecam szukać pomocy u specjalisty a nie w internecie. Niestety w internecie możemy źle zdiagnozować nasz problem co w najlepszym przypadku doprowadzi do tego, że nic się nie zmieni. Ale widzę coraz mniejsze zaufanie do lekarzy i fizjoterapeuty z wielu powodów:

 1. Lekarz był bardzo nieuprzejmy i nie zwrócił uwagi na mój problem.
 2. Przepisał tylko przeciwbólowe
 3. Kompletnie mnie nie słuchał
 4. Pierwsza wizyta nie pomogła
 5. … piąta wizyta nie pomogła.

Nic dziwnego dlaczego ludzie tracą zaufanie do lekarzy – jest to niestety bardzo niesprawiedliwe bo “jedno zgniłe jabłko nie sugeruje zepsutego sadu”
Dlatego w tym blogu opowiem jak rozpoznać dobrego lekarza/fizjoterapeutę.

Na początku podam parę zasad:
1. Jeżeli Twój lekarz leczy Cię tylko lekami przeciw bólowymi to potrzebujesz nowego lekarza. Dobry lekarz zasugeruje dalsze działania, choćby wizytę u fizjoterapeuty.
2. Jeżeli Twój fizjoterapeuta dał Ci tylko zestaw ćwiczeń to potrzebujesz nowego fizjoterapeutę.
3. Jeżeli Twój chiropraktyk wykonuje na Tobie tylko “manipulacje” to potrzebujesz nowego chiropraktyka
4. Jeśli udało Ci się wykonać ruch bez bólu to znaczy, że jesteś wstanie zwiększyć swój wachlarz bezbolesnych ruchów na tyle aby żyć bez bólu – Można Cię wyleczyć.

Należy pamiętać, że czasami nasza ocena lekarza/terapeuty może być źle ustalona przez wygórowane oczekiwania, historie które usłyszeliśmy pt. “byłem i nic nie pomogło”. Dlatego pamiętaj że:

 1. Często jedna wizyta nie wystarczy aby dobrze zdiagnozować problem i zlecić odpowiednie działania.
 2. Inwestycja w dobrego lekarza/terapeutę jest inwestycją w przyszłość. Leki przeciwbólowe są o wiele tańsze ale nie rozwiązują problemu. To tak jak byś chciał skleić taśmą klejącą sypiący się budynek.
 3. NFZ nie pomaga? – zainwestuj w lekarza prywatnie. Wiem, że nie każdy może sobie na to pozwolić jednak proponuję w tym czasie oczekiwania na konsultacje z lekarzem na NFZ uzbierać pieniądze na prywatnego lekarza lub fizjoterapeutę. Często wyczekiwany lekarz na NFZ przepisze leki przeciwbólowe….

Częstym problemem jest niestosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty, trenera czy lekarza. Nasze własne zaniedbanie doprowadza do powrotu bólu.

Ból (np. pleców) może być leczony nawet parę tygodni (jak nie miesięcy jeżeli mowa o 100% wyleczeniu). Treningi, dobre nawyki, ewentualne wizyty u terapeuty co jakiś czas to czasochłonny proces który wymaga Twojego zaangażowania. Żaden lekarz/terapeuta/trener nie powinien chcieć tego bardziej od Ciebie.

Na zakończenie powiem jeszcze, że:

 1. Wbrew pozorom odpowiedni trening może wyeliminować ból pleców – dlatego unikanie ruchu często nie jest odpowiednim rozwiązaniem.
 2. Dobre nawyki i higiena kręgosłupa mogą wyleczyć ból pleców.
 3. Jedna wizyta u terapeuty może ale nie musi rozwiązać problemu – za dużo ludzi poddaje się po pierwszej wizycie
 4. Leki przeciwbólowe to nie rozwiązanie tylko tymczasowe wsparcie.
 5. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny i wskazówki w internecie często mogą nie dotyczyć Ciebie.

Jeżeli jesteś w Poznaniu i potrzebujesz dobrego fizjoterapeuty od siebie mogę polecić REHAMOBILE w Poznaniu.

PROGRAM TRENINGOWY ALSQUAD

WYPRÓBUJ ZA DARMO!

Program Treningowy trwający 3 miesiące. Idealny na warunki domowe z ograniczonym sprzętem. Zawiera filmiki instruktażowe do każdego treningu i ćwiczenia!!
Jeżeli jesteś bardzo początkujący, możesz pobrać darmowy plan treningowy, który przygotuje Cię na poziom pierwszy programu treningowego Alsquad.

EFEKTY?

PRZED I PO. ZOBACZ JAK INNYM SIĘ UDAŁO!

BLOG

WIEDZA I DOŚWIADCZENIE

30 PYTAŃ POCZĄTKUJĄCEGO

30 września 2019

Zobacz

JAK WYGLĄDA MOJA DIETA NA REDUKCJĘ?

20 września 2019

Zobacz

KONIEC WIARY

12 sierpnia 2019

Zobacz

YOUTUBE

Ponad 300 filmików